AMB Başekonomisti Lane’den şahin söylem

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başekonomisti Philip Lane, AMB’nin izlediği para politikası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Bankacılık stresinden önce geliştirdiğimiz temel senaryo devam ederse, Mayıs ayında daha fazla artışının olması uygun olacaktır.” diyen Lane, Mayıs toplantısı sırasında bu senaryonun hala geçerli olup olmadığını değerlendirirken verilere bağlı kalmaları gerektiğinin altını çizdi.

AMB’nin “her zaman tetikte” olmasına rağmen, Euro Bölgesi bankacılık sisteminin “iyi durumda” olduğunu belirten Lane, “Avrupa ekonomisi nispeten iyi performans gösteriyor ve ekonominin bu yıl yaklaşık yüzde 1 oranında büyümesi bekleniyor.” dedi.

AMB yetkilileri, altta yatan fiyat baskılarının faiz kararında belirleyeceği olacağı konusunda hemfikir. Bankacılık sektöründeki endişelerin devam etmesiyle birlikte AMB yetkilileri, son zamanlarda en agresif parasal sıkılaşma döngüsünde sona yaklaşıldığının da sinyalini veriyor.

AMB son toplantısında faizi 50 baz puan artırmıştı

Avrupa Merkez Bankası 16 Mart’ta gerçekleştirdiği son toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak faizleri 50 baz puan artırmıştı. Bu karar ile banka ana refinansman faizini yüzde 3,50; marjinal fonlama tesisini yüzde 3,75 ve gecelik mevduat faizini ise yüzde 3 seviyesine çıkarmıştı.

Karar metninde enflasyonun uzun bir süre çok yüksek seviyede kalacağı öngörüsü yer alırken, ayrıca belirsizliğin veri odaklı bir yaklaşım gerektirdiği de ifade edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir