H&M’in ilk çeyrek satış büyümesi tahminlerin altında kaldı

Investing.com – H & M Hennes & Mauritz AB B (ST:HMb), beklentilerin altında kalan ilk çeyrek satış büyümesi raporunun ardından hisseleri Çarşamba günü düştü.

Şirket, 1 Aralık-28 Şubat tarihleri arasındaki satışların 54,87 milyar kron (1 kron = 0,0952 dolar) olarak gerçekleştiğini ve yerel para birimi bazında geçen yılın aynı dönemine göre %3’lük bir artış gösterdiğini söyledi. Bloomberg konsensüs tahminleri %4,21’lik bir artış öngörüyordu.

Geçen yıl savaşın patlak vermesinin ardından satışların durdurulduğu Rusya, Belarus ve Ukrayna hariç tutulduğunda ciro artışı %7 oldu.

Jefferies analistleri; sonuçların, Şubat ayındaki ticaretin “hayal kırıklığı” yarattığını ima ettiğini belirterek güncellemenin muhtemelen ay boyunca satış büyümesinin negatife döndüğünü doğruladığını sözlerine ekledi.

Ayrıca güncellemenin, aynı zamanda mal maliyetindeki sıçramada potansiyel bir gevşemeye ilişkin “tomurcuklanan iyimserliği” de bastıracağı kaydedildi. Bu arada RBC Capital Markets analistleri, girdi maliyetlerinden kaynaklanan baskının ikinci çeyreğin büyük bölümünde de devam edeceğini belirtti.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir