Meta, Merkeziyetsiz Bir Uygulama Çıkarmayı Planlıyor

Mark Zuckerberg liderliğindeki Meta, merkeziyetsiz bir sosyal uygulama üzerinde çalıştığını doğruladı.

Meta tarafından doğruluğu onaylanan projenin ne zaman yayınlanmayı planlandığına dair herhangi bir ayrıntı verilmedi. Meta sözcüsü konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Metin güncellemelerini paylaşmak için merkeziyetsiz bir sosyal ağ üzerinde çalışıyoruz. İçerik oluşturucuların ve kamuya mal olmuş kişilerin ilgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri zamanında paylaşabilecekleri ayrı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Merkeziyetsiz Uygulamanın Kod Adı P92

MoneyControl tarafından bildirildiği üzere kod adı P92 olan bu yeni uygulama, halen geliştirilme aşamasında. Aktarılan bilgilere göre uygulama, kullanıcıların Instagram bilgileri aracılığıyla giriş yapmalarına izin verecek.

Platformer tarafından yayınlanan bir raporda, projenin Instagram Başkanı Adam Mosseri tarafından denetleneceği belirtildi. Rapora göre şirket, uygulama halka açılmadan önce gizlilikle ilgili erken endişeleri gidermek adına hukuk departmanını devreye sokmuş durumda.

Meta’nın bu hamlesi, Twitter ya da Mastodon uygulamalarına bir alternatif oluşturma çabası olarak görülüyor. Mastodon, Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasının ardından popülerlik kazanmıştı. Merkezi olmayan ağ, ActivityPub protokolünü destekleyen Fediverse’ün bir parçasıdır. MoneyControl’e göre Meta’nın yeni uygulaması da ActivityPub’ı destekleyerek Mastodon gibi diğer örneklerle bağlantı kurmayı kolaylaştırmayı planlıyor.

Tumblr, Flipboard ve Flickr dahil olmak üzere ActivityPub desteğini uygulayan pek çok başka araç bulunuyor. Ancak ademi merkeziyetçilik bu protokolle sınırlı değil. Jack Dorsey’in çıkardığı Bluesky, IOS uygulamasını geçen hafta beta olarak başlattı.

Rakip platformların oluşturulmasıyla ilgili yorumda bulunan eski Twitter mühendisi Blaine Cook şu ifadeleri kullandı: “Protokol çeşitliliğinin önemli olduğunu düşünüyorum, tıpkı protokollerin üzerine inşa edilen uygulamaların çeşitliliği gibi. Bununla birlikte, ActivityPub ve Bluesky arasında birlikte çalışabilirliğin zor olmayacağına inanıyorum. Örneğin Twitter ve Facebook zaman çizelgeleri arasında birlikte çalışabilirliği engelleyen tek şey, bu şirketlerin korumacı politikaları olmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir