Son dakika… Somali Cumhurbaşkanı’ndan ilk açıklama: ‘Tutuklama emri yoktu…’

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Hasan Şeyh Mahmud, oğlunun İstanbul’da motokurye Yunus Emre Göçer’in ölümüne sebep olması hakkında ilk kez konuştu.

Associated Press’e konuşan Cumhurbaşkanı, oğlunun Türkiye’den kaçmadığını “Tutuklama emri yoktu” sözleriyle öne sürdü.

40 yaşındaki oğlunun kaza mahallinden ayrılmadığını ve daha sonra birkaç gün de İstanbul’da kaldığını söyleyen Cumhurbaşkanı, oğluna “mahkemeye teslim olması tavsiyesinde bulunduğunu” belirtti.

Motokurye Göçer’in ölümüne ilişkin “Bu bir kazaydı” ifadesinde bulunan Cumhurbaşkanı, oğlu hakkında “Kaçmadı ve zaten bu amaçla bir avukat tuttu. Yani bir işi var ve bu sebeple de ülke dışına çıktı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, “Hâlâ ülkeyle bağlantısı var” dedi ve “Geri dönüp adalete teslim olmasını söylüyorum. Ama sonuçta o bir yetişkin ve bu onun vereceği bir karar. Ben dönmesi tavsiyesinde bulunuyorum” sözlerini açıklamasına ekledi.

Göçer’in ailesine başsağlığı dileyen Somali Cumhurbaşkanı, “Kendilerine nasıl ulaşabileceğimi bilmiyorum. Sizin vesilenizle başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Kayıplarının acısını paylaşıyoruz. Kayıpları için üzgünüz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Somali Cumhurbaşkanı’nın 40 yaşındaki oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud, 30 Kasım’da İstanbul Aksaray istikametine doğru giderken önünde bulunan motokurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ağır yaralanmasına neden olmuş, olay sonrasında polis ekiplerince gözaltına alınarak karakola götürüldükten sonra akşam saatlerinde serbest bırakılmıştı.

Mahmud 2 Aralık’ta havayoluyla Türkiye’den ayrılırken 38 yaşındaki Göçer 6 Aralık günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Şüpheliye yönelik suç unsuru “taksirle yaralama”dan “taksirle ölüme sebebiyet verme”ye dönüşürken hakkında yakalama kararı 8 Aralık’ta çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x