Yapay zeka odağa alınacak gibi; iOS 18 ile neler gelecek?

Apple en son iOS 17 güncellemesini, ileriye dönük bir sürü ekleme ve değişiklikle birlikte geçtiğimiz ay yayınladı. Şirket şimdi de önümüzdeki yıl yayınlanacak iOS 18 güncellemesi üzerinde çalışmaya başladı. Görünüşe göre şirket, iOS 18’de kullanıma sunulacak olan üretken yapay zeka özelliklerini platforma dahil etmeye karar verdi.

YAPAY ZEKA iOS 18’DE KENDİNİ DAHA ÇOK HİSSETTİRECEK

Donanımhaber’de aktarılanlara göre bu özelliklerin Siri ve işletim sistemindeki diğer özelliklerle birlikte sunulabileceğini belirtiyor. Hong Kong merkezli yatırım firması Haitong International Securities’den sektör analisti Jeff Pu tarafından paylaşılanlara göre Apple, “edge AI” adı verilen bulut tabanlı özellikler sunacak.

Diğer özellikler ise yeni nesil A serisi çip aracılığıyla cihaz dahilinde işletilecek. Google, kendi yapay zeka teknolojisini Tensor G3 çipinin en son sürümüne entegre ederek benzer adımlar atmıştı.

Yapay zeka özellikleri temel olarak Siri ile ön plana çıkacak. Siri, bağlamı anlayarak daha geniş bir etkileşim yelpazesini kullanıcılara sunacak. Mesela sonraki komutu anlayabilmek gibi. Apple’ın da sanal asistanında ChatGPT’ye benzer bir yaklaşım benimsemesi ve bu sayede Kestirmeler (Shortcuts) uygulamasıyla birlikte karmaşık görevleri yerine getirmesi bekleniyor.

Sadece Siri ve yapay zeka özellikleriyle iPhone’lardan sesli komut aracılığıyla alışveriş yapmak, seyahat planlamak veya otel rezervasyonu yapmak oldukça olası görünüyor. Rapora göre, üretken yapay zeka 2024 yılının sonlarında iOS 18 ve iPadOS 18 yüklü iPhone ve iPad modellerinde kullanılabilecek.

APPLE GERİDE KALDI

Apple CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz ay verdiği bir röportajda “Yıllardır üretken yapay zeka üzerinde çalışıyoruz ve çok fazla araştırma yaptık” dedi. Cook ayrıca, yapay zeka konusunda “düşünceli bir şekilde yaklaşacağız ve derinlemesine düşüneceğiz” ifadelerini kullanırken iyi olmayan kullanımların, önyargının ve halüsinasyon benzeri sorunların tamamen farkında olduklarını dile getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x